HOROSKOPY

23.04.2012 11:40

 

           Je ťažké objaviť dnes časopis alebo noviny, kde by sme sa nestretli s uverejňovanými horoskopmi na deň, týždeň, celý rok... Hovoria o tom, „čo nás čaká a neminie“. Neviem, či ste niekedy skúsili porovnať horoskopy z viacerých rôznych zdrojov navzájom. Predsa – ak naše osudy určujú hviezdy, mali by ukázať rovnakú správu všetkým astrológom, a teda by všetky mali byť minimálne podobné, ak nie rovnaké. 
            Jeden môj známy tento experiment urobil – kúpil si viaceré denníky a jednotlivé predpovede porovnal. Ani ho neprekvapilo, že mnohé sa nezhodovali alebo si dokonca protirečili. Tiež si všimol, že viaceré „proroctvá“  boli koncipované veľmi rafinovane, v hrubých obrysoch, takže sa v nich mohli nájsť mnohí. Napr. predpovede typu „stretnete sa s niečím zvláštnym“ alebo „onedlho sa vám naskytne nová príležitosť“ alebo „mnohí narodení v tomto znamení budú mať smolu“ majú najlepšiu šancu uskutočniť sa. 
            Je známe, že v redakcii istého bulvárneho denníka nastala takáto situácia: astrológ, ktorý s redakciou spolupracoval, nestačil načas pripraviť horoskop. A tak šéfredaktor, ktorý sa ocitol v časovej núdzi, rozhodol, že použije horoskop uverejnený pred šiestimi rokmi. Čakal na reakciu verejnosti, ale na počudovanie sa neozval nik. Preto sa v redakcii rozhodli, že platenie astrológa je zbytočné a jednoducho sa rozhodli tlačiť noviny so starými predpoveďami. A skutočne sa im to pol roka bez jedinej reakcie čitateľov darilo. Až po pol roku im napísal jeden pozorný čitateľ, že najnovší horoskop už raz v ich novinách čítal. A tisíce iných čitateľov sa pokojne riadili horoskopmi spred niekoľkých rokov.
            Alebo iný príklad: jeden francúzsky štatistik si pokusne raz dal do časopisu inzerát, že na objednávku zhotoví osobný horoskop, ktorý potom žiadateľom zašle na ich adresu. O predpoveď „šitú na mieru“ prejavilo záujem 150 ľudí. Všetkým zaslal úplne rovnaký horoskop a požiadal ich, aby mu s odstupom času napísali, ako sa im predpoveď podľa hviezd vyplnila v skutočnosti. Odpovedali mu všetci a 141 z nich (teda 94%) v odpovedi uviedlo, že horoskop im dobre sedel a ocenili jeho „prorocké schopnosti“.
            Prečo nám Boh zakazuje vyhľadávať poznanie budúcnosti? Určite jedným z hlavných dôvodov je to, že chce, aby sme ostali slobodnými ľuďmi. Keď sa vložíme do rúk veštca alebo budeme riadiť svoj deň a život podľa horoskopu, strácame svoju slobodu. Prestávame byť tvorcami svojho života a okamžite sa pripútavame na to, čo nám predpoveď hovorí. Potom už len čakáme, čo sa stane a čo sa s nami bude diať. Stávame sa otrokmi.
            Biblia netvrdí, že ľudia nemôžu mať dar poznania budúcnosti. Upozorňuje len na to, že nie každý tento dar musí pochádzať od Boha. Boh môže zjaviť budúcnosť svojim prorokom alebo iným svätým. Ale správny postoj kresťana spočíva v tom, že sa s dôverou odovzdáva do rúk Prozreteľnosti a zrieka sa každej nezdravej zvedavosti v tomto ohľade. Môžeme sa tešiť z toho, že náš život, našu budúcnosť neriadi studená, mŕtva hmota kdesi v hlbinách vesmíru! Že o nej nerozhodujú nič nevediace planéty, nemilosrdné hviezdy. Ale Ten, ktorý je nad všetkým – Boh Otec, ktorý potvrdzuje ústami svojho Syna: „Nebuďte ustarostení o svoj život, čo budete jesť, ani o svoje telo, čím sa zaodejete...Váš nebeský Otec predsa vie, že toto všetko potrebujete... Preto nebuďte ustarostení o zajtrajšok, zajtrajší deň sa postará sám o seba“(Mt 6).

(prevzaté z https://www.horcicnezrnko.sk/, snimka: sxc.hu)